تعمیر پرینتر حرارتی

تعمیر پرینتر حرارتی برای صاحبان مشاغلی که از این نوع پرینترها برای چاپ لیبل و رسید استفاده می کنند ، بسیار مهم است . از این رو تصمیم گرفتیم مطلبی حاضر کنیم که طی آن بیاموزید چگونه از این دستگاه ها مواظب کنید تا از آسیب به آن ها جلوگیری شود و در صورت آسیب خودتان مشکلتان را رفع کنید . با این حال اگر نمی خواهید روی دستگاه خود ریسک کنید ، کافی است با شماره تلفن 09125332606 یا 02188827590 تماس بگیرید و یا به صفحه تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

چاپگر متناسب با شغل خود بخرید

پیش از هر چیزی لازم است ، علت نوشتن این مقاله را بدانید .

در تمام طول این سالها که به تعمیر پرینتر مشغول بودم ، جای خالی یک مقاله ِ آموزشی خوب درباره ی تعمیر پرینتر های حرارتی را حس می کردم . در واقع در چنینی شرایطی بیشتر به سایت هایی وارد می شدید که هدف اصلی آن ها به جای آموزش و کمک به شما ، این بود که این حس را به شما القاء کنند که پرینترتان قابل تعمیر نیست و یک پرینتر جدید به شما بفروشند ، از این رو بر آن شدم ، که این مطلب را برای شما فراهم کنم .

پرینتر حرارتی مناسب را بیابید

در زمینه کامپیوتر و فناوری اطلاعات و به صورت خصوصی تر کار در زمینه پرینتر ها ، چاپگر های حرارتی دستگاه هایی هستند که بیشتر در بخش ارسال و دریافت شرکت ها وجود دارند و وظیفه اصلی آن ها چاپ لیبل هایی است که به انبار مجموعه و جعبه های موجود نظم و ترتیب می دهند .

اکثز اوقات در هنگام تغییر وضعیت ، ادغام و یا پایان کار شرکت ها ، شاهد دور ریختن بعضی وسایل از طرف مالکان هستیم که بعضاً این پرینتر ها نیز از شر این قضیه در امان نیستند . این در حالی است که با یک بررسی سر انگشتی به قیمت هنگفت این کالا ها پی خواهید برد .

انتقال حرارتی و انتقال مستقیم. تفاوتشان چیست؟

چاپ انتقال حرارتی:

چاپ انتقال حرارتی استاندارد قدیمی چاپ لیبل در پرینتر حرارتی است . در این روش از یک غلتک موم یا رزین استفاده می شود ، که در مسیر کاغذ یا برچسب های حا حضور دارد . انتقال حرارت از بخش تولید کننده ی آن روی نوار حاوی رزین یا همان جوهر ، منجربه ذوب شدن جوهر روی کاغذ و انجام عمل چاپ می شود .

مزیت چاپ انتقال حرارتی آن است که برچسب ها و کاغذ های آن در برابر نور خورشید و گرما مقاوم بوده و دچار ایراد و مشکل نمی شوند .

در مقابل ، نقطه ضعف آن هزینه ی نسبتاً بالاتر آن است ، زیرا در این روش باید هم برای خرید رول جوهر و هم برای رول کاغذ هزینه کنید. ضمناً از آن جا که در این روش چاپ بر روی کاغذ یا برچسب انجام می شود ، اگر کیفیت کاغذ مورد استفاده خوب نباشد ، متن چاپ شده به راحتی با خراشیدن پاک می شود .

البته برخی پرینتر ها هستند که بعد از چاپ یک لایه پلاستیکی روی کاغذ ایجاد می کنند که از این مورد جلو گیری می کند .

چاپ حرارتی مستقیم :

دستپاه پوز از روش حرارات مستقیم چاپ را انجام میدهد

پرینتر های حرارت مستقیم دستگاه هایی به مراتب کوچکتر و جمع و جور تر هستند . در این دستگاه ها از کاغذی خاص استفاده می شود که در داخل خود به صورت لایه لایه ، ماده ای شیمیایی را جای داده اند که در صورت مواجه شدن با حرارت ، تغییر رنگ می دهد. این دقیقاً همان اتفاقی است که در کاغذ های دستگاه خود پرداز و دستگاه کارتخوان اتفاق می افتد . در این دستگاه ها به دلیل وجود یه رول کاغذ به تنهایی شاهد کاهش هزینه چاپ خواهیم بود ، در نقطه مقابل ایراداتی نیز وجود دارد . برای مثال حساسیت به گرما و نور و همچین افت کیفیت از موارد ضعف این روش هستند .

مراحل تعمیر پرینتر حرارتی

در ابتدا باید به بررسی سلامت قطعات پرینتر بپردازیم .

غلتک پلاتین یا فشار:

یکی از بخش هایی که در هر پرینتر حرارتی زود تر از هر چیز دیگری خراب می شود ، غلتک فشار است .

این همان قطعه ای است که برچسب ها را  بر روی بخش چاپ فشار می دهد تا ارتباط آن با رول جوهری برقرار شود . گاهی اوغات به دلیل وجود نواقص در لیبل بر چسبی ممکن است هنگام حرکت دادن برچسب به جای حرکت به جلو از بخش کاغذی جدا شده و به غلتک بچسبد ، باید دقت کنید که هنگام جدا کردن ممکن است به این بخش آسیب زنید . بعضاً مشاهده شده است که افراد از اشیاء تیز برای اینکار استفاده می کنند که این می تواند به سادگی این قطعه را خراب کند .

برای تمیز کردن این قسمت فقط و فقط باید از پاک کننده های مخصوص پلاستیک استفاده کنید . استفاده از الکل یا مواد مشابه می تواند باعث خشکی و آسیب به این قطعه شود .

هد چاپ حرارتی

هد چاپ هسته اصلی روند پرینت شما در این پرینترها است. این قطعه گرانترین بخش این مجموعه نیز محسوب می شود . در تصوی بالا به وضوح می توانید ، یک هد چاپ فرسوده را که پوشش دچار آسیب شده است ، مشاهده کنید .

استفاده از برچسب ها و یا رول جوهری متفرقه می تواند باعث کاهش عمر این قطعه و آسیب به آن شود .

تسمه و چرخ دنده

تسمه و چرخ دنده

هر پرینتر حرارتی بخشی متشکل از مجموعه چرخ دنده ها ، یا تسمه های حرکت دهنده دارد ، که وظیفه ی اصلی آن ها چرخاندن غلتک فشار است . برای مطمئن شدن از سلامت این بخش ، آن را بررسی کنید .

تعمیر پرینتر حرارتی

برخی قطعات را خودتان به سادگی می توانید تعویض کنید و برخی دیگر که در اینجا ذکر نشده اند نیاز به مهارت خاصی دارند .

نتیجه گیری نهایی

این بخش هایی است که خودتان با بررسی آن ها به سادگی می توانید ، در صورت مشکل به وجود آن پی ببرید ، با این حال برخی از مشکلات نیازمند داشتن دانش در زمینه الکترونیک و پرینتر است ، از این رو ما در هپ پرداز ( فروشگاه اینترنتی اداریم ) تعمیرکارانی داریم که هر کدام در زمینه ی تعمیر ماشین های خاصی تخصص دارند و در صورت نیاز می توانند شما را یاری نمایند . کافی است با ما تماس بگیرید.

در تهیه و نگارش این مطلب و تصاویر آن از مطلبی در وبسایت اس کانفیگ یاری گرفته شده است .

تهیه و نگارش این مطلب بر عهده فرهاد غلامی ، نویسنده و مدیر وبسایت اداریم بوده است .