راهنمای خرید اسکنر: کدام اسکنر برای خانه و کدام برای مقاصد تجاری طراحی شده است

همه اسکنرها با امکانات برابر و ویژگی های یکسان تولید نمی شوند. این راهنمای خرید اسکنر همان چیزی است که پیش از خرید و به منظور جلوگیری از دو ریخته شدن پولتان به آن احتیاج دارید.

اولین نکته ای که لازم است بدانید، آن است که خرید یک اسکنر گران و بهترین مدل یک برند، صرفاً خریدی صحیح نمی باشد؛ زیرا ممکن است این کالا به منظر رفع نیازهای مد نظر شما طراحی نشده باشد. 

انتخاب نوع اسکنر

همه اسکنر ها، فرایندی یکسان را به انجام می رسانند. این وسیله ها، ترکیبی از آینه ، شیشه ، منابع، تراشه CCD (دقیقاً مانند دوربین دیجیتال) سازمان یافته هستند، که با هدف تصویر برداری از یک سند، در کنار یکدیگر جا گرفته اند. همین شباهت بسیار استفاده از راهنمای خرید اسکنر را پیش از تهیه این کالا، به امری ضروری تبدیل کرده است.

گرچه اکثر اسکنرها با هدف تصویر برداری از صفحات کاغذی طراحی شده اند، تفاوتی هایی نیز دارند. این تفاوت ها به شرح زیر می باشد:

 • اندازه برگه ها
 • دقت تصویر برداری
 • نحوه تصویر برداری
 • اتوماتیک یا دستی بودن تصویر برداری از صفحات متعدد
 • و موارد دیگری از این قبیل

بسته به آنچه قصد اسکن کردنش را دارید، یا سرعت و تعداد اسکن های مد نظرتان یک دستگاه، برای شما، می تواند گزینه ای ایده آل یا یک تکه آشغال باشد.

در این راهنمای خرید اسکنر سه نوع اسکنر را به شما معرفی خواهیم کرد. پس از بررسی این 4 نوع اسکنر، می توانید گزینه مناسب را برای خود انتخاب کرده و با گشتن در فروشگاه های اینترنتی یکی مورد کاملاً مفید را برای خود تهیه کنید. ضمناً اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می توانید با شماره تلفن 09125332606 تماس بگیرید و با من مشورت کنید.

شناسایی مناسب ترین اسکنر بر اساس نیازها

به طور کلی، اسکنرهای معمول موجود در بازار را می توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

 • اسکنرهای مسطح(صفحه تخت)
 • اسکنرهای تغذیه خودکار
 • اسکنرهای همراه

در ادامه این راهنمای خرید اسکنر به بررسی جزئیات هر یک از این دسته ها پرداخته و شما را کاملاً با آن ها آشنا می کنیم.

اسکنرهای مسطح: دوست عکاسان و کاربران خانگی

وقتی از اسکنر صحبت می کنیم، تصویر این دسته از کالاها، اولین چیزی است که در ذهن هر کسی نقش می بندد. نام صفحه تخت یا مسطح نیز درست از شکل ظاهری این دستگاه ها نشات می گیرد. در اسکنرهای صفحه تخت، پس از باز کردن درب بالای دستگاه، با یک صفحه شیشه ای ثابت روبرو می شوید، که باید مدرک مورد نظر را روی آن قرار دهید و درب را پیش از شروع عملیات تصویر برداری ببندید.

این اسکنرها، که متداول ترین انواع این دستگاه ها هستند، برای افرادی که نیاز محدودی دارند طراحی شده است. در واقع، چنانچه، به اسکن کردن متداول و پشت سر هم صفحات یک جزوه یا چیزی شبیه آن احتیاج داشته باشید، استفاده از چنین دستگاهی برای شما بسیار زجر آور خواهد بود. این درحالی است که، این دستگاه ها برای محیط های اداری کاملاً مناسب است.

این اسکنرها برای موارد زیر مناسب هستند:

 • اسکن مدارک در خانه
 • اسکن عکس ها: اکثر این اسکنرها دقتی بیش از 600dpi دارند. اما اگر به دنبال انواع فوق حرفه ای باشید، می توانید گزینه های دقیق تری( حتی تا 2000dpi) نیز پیدا کنید.
 • دفاتر کاری که به ندرت به اسکن کردن احتیاج پیدا می کنند.

بهترین اسکنرهای تخت

برندهای اپسون و کنون تولید کننده بهترین اسکنرهای تخت هستند. این تولید کننده ها که ید طولایی نیز در تولید چاپگرهای پرینت عکس دارند، بهترین ها در این بخش محسوب می شوند. البته لازم به ذکر است، اکثر پرینترهای چند کاره اچ پی نیز اسکنرهای بسیار قدرتمندی دارند.

اسکنرهای دارای تغذیه خودکار

اسکنرهای دارای تغذیه خودکار: دستیار رباتیک شما در هنگام اسکن کردن

این اسکنرها، یک دسته از اسناد کاغذی را تحویل گرفته و به ترتیب و به طور خودکار، آن ها را اسکن می کنند. این دستگاه برای دفاتری که با تعداد زیادی کاغذ سر و کار دارند و باید تمام آن ها را اسکن کنند بسیار مناسب است. فراموش نکنید، اسکن کردن تعداد زیادی کاغذ با انواع اسکنر مسطح، علاوه بر زمانبر بودن بسیار عذاب آور است.

ساختار این نوع اسکنرها، مانند بخش تغذیه دستگاه های کپی است. نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که اسکنرهای تغذیه خودکار، با هدف افزایش سرعت و دقت طراحی شده اند. از این رو وضوح تصویر ثبت شده توسط آن ها معمولاً در حد متوسط است.

این نوع اسکنر ها برای موارد زیر بسیار مناسب هستند:

 • دفاتری با حجم کاری بالا
 • اسکن اسناد بایگانی شرکت ها
 • تبدیل جزوات و موارد مشابه به نسخه اسکن شده

نکته: اکثر پرینترهای سه کاره نیمه سنگین علاوه بر اسکنر صفحه تخت، چنین اسکنری را نیز به همراه دارند.

اسکنر قابل حمل

اسکنرهای قابل حمل: یک ابزار محدود (اما مفید)

گرچه این نوع اسکنر، نسبت به رقیای خود، سرعت و دقت کمتری دارد، ولی عنوانی به نام قابل هم بودن را یدک می کشد. این نو از اسکنرها، کم کاربردترند، اما طرفداران خاص خود را دارند. این اسکنرها که از باطری قابل شارژ جهت تامین برق مورد نیاز خود استفاده می کنند، اکثراً با استفاده از تکنولوژی وای فای داده های ثبت شده را به دستگاه شما منتقل می کنند.

انتخاب اسکنر بر اساس سایر ویژگی ها

چنانچه تصمیم بگیرید یکی از اسکنرهای ذکر شده را خریداری کنید، با گزینه های بسیاری در هر دسته مواجه می شوید. در چنین وضعیتی، با در نظر گرفتن ویژگی های زیر می توانید، یک کالای کاملاً مناسب را برای خود تهیه کنید.

امکان اسکن دو رو

چنین قابلیتی، بیشتر می تواند برای خریداران اسکنر تغذیه خودکار یک ویزگی بزرگ محسوب شود. از آنجا که هدف چنین خریدارانی افزایش سرعت اسکن است، تصویر برداری خودکار از هر دو روی یک کاغذ، می تواند، آپشن بسیار مهمی محسوب شود.

رزولوشن

اگر قصد تصویر برداری از چیزی به جز متون دارید، وضوح اسکنر، می تواند برای شما بسیار مهم باشد. برای مثال، ارائه کنندگان خدمات عکاسی، به اسکنرهایی با دقت بسیار بالا نیاز دارند.

سایز کاغذ

چنانچه قصد اسکن از مدارکی با اندازه بزرگتر از سایز A4 را دارید، باید به این مورد نیز توجه کنید.

نتیجه گیری

گرچه در انتخاب یک اسکنر، می توان به ویژگی های دیگری همچون نحوه اتصال به دستگاه های مختلف نیز اشاره کرد. آنچه در این راهنمای خرید اسکنر بیان شد،مهمترین چیزهایی است که باید در هنگام خرید چنین دستگاهی در نظر بگیرید.

این مطلب ، از متنی با همین عنوان از این مرجع به زبان فارسی ترجمه شده است.

امیدواریم مطلبی که تحت عنوان راهنمای خرید اسکنر در وب سایت فروشگاه اینرنتی ماشین های اداری اداریم خواندید، برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه نیاز به مشاوره دارید، می توانید، با استفاده از شماره تلفن های درج شده، با ما تماس بگیرید.