راهنمای خرید پرینتر

امروزه به دلیل وجود انتخاب های بسیار ، برای خرید یک دستگاه خوب کمک گرفتن از یک راهنمای خرید پرینتر پیش از انتخاب کالا مورد نظر می تواند بسیار مفید و تاثیر گذار باشد .

با توجه به آنچه گفته شد تصمیم گرفتیم یک آموزش جامع درباره خرید پرینتر مناسب کسب و کار شما برایتان فراهم کنیم .

چه پرینتری برای شما مناسب است؟

یک پرینتر مناسب باید ویژگی های بسیاری داشته باشد . که برقراری تعادل میان رعایت و در نظر گرفتن این ویژگی های پیش از خرید و بررسی شرایط و نیازهایتان می تواند منجر به انجام خریدی موفقیت آمیز برای شما باشد .

به طور کلی پیش از خرید یک چاپگر باید به سه سوال کلی پاسخ دهید .

اول آنکه این پرینتر را به تنهایی استفاده خواهید کرد یا به طور کلی برای رفع نیاز های سازمانتان مورد استفاده قرار خواهد گرفت ؟

دوم آنکه این پرینتر اصلاً به منظور استفاده در خانه تهیه خواهد شد یا یک دفتر کار ؟

و در اخر اینکه این چاپگر باید از چه تکنولوژی و امکانات خاصی برخوردار باشد که نیاز های شما را به خوبی رفع کند؟

ترکیب پاسخ های داده شده به این سه سوال می تواند شما را در مسیری صحیح برای انتخاب یک پرینتر قرار دهد . از این رو در این مطلب تلاش شده است ، با توضیحات عمیق و جزئی تر به این سه پرسش ، بتوانی شما را تا حد امکان در راه خرید صحیح یک پرینتر راهنمایی کنیم . به شما توصیه می کنیم این راهنمای خرید پرینتر را تا انتها بخوانید.

hp laser printer

کلیات امر در خرید پرینتر

اکثر چاپگرهایی که روانه ی بازار می شوند از سوی تولید کننده با هدف رفع نیازی خاص تولید شده و معرفی می گردند . برای مثال برخی پرینتر های جوهر افشان تحت عنوان پرینتر های چاپ عکس شناخته می شوند که سازندگان نیز در زمان معرفی آن ها به این موضوع اشاره می کنند . این موضوع در مورد چاپ گر های متن نیز کاملاً صادق است . برخی پرینتر ها نیز جهت انجام کاری خاص مثلاً چاپ لیبل یا فیش طراحی و ساخته شده اند . لذا اگر قصد دارید علاوه بر انجام کار اصلی کارهای جانبی دیگری نیز از پرینتر خود بکشید لازم است حتماً قبل از خرید به طور دقیق به آ« ها فکر کنید .

اگر بخواهیم به طور عمومی تر وکلی تر در این باره صحبت کنیم ، پرینترهای خانگی بیشتر جهت چاپ عکس با کیفیت متوسط مورد استفاده قرار میگیرند. این درحالی است که کمتر پیش می آید که در یک دفتر کار نیاز به چاپ عکس باشد و به همین دلیل پرینترهای موجود در دفاتر کار بیشتر برای چاپ متون مورد استفاده قرار می گیرند . برخی از پرینتر ها نیز که تحت عنوان پرینتر های چندکاره یا MFP شناخته می شوند طوری طراحی شده اند که در اکثر محیط ها توان کار کرد بالایی داشته باشند . این چاپگر ها بیشتر مناسب افرادی است که از خانه هایشان به عنوان دفتر کار نیز استفاده می کنند . در طراحی این پرینتر ها ، همیشه یکی از ویژگی هخا برای مثال ارسال فکس ، چاپ کپی و یا اسکن به عنوان اصلی ترین و قوی ترین ویژگی دستگاه معرفی می شود.

جزئیات راهنمای خرید پرینتر

در ادامه به بررسی جزئیاتی که لازم است هنگام خرید پرینتر به آن ها توجه کنیم خواهیم پرداخت .

لیزری بخرم یا جوهری

اکثر پرینتر های مرسوم از دو فناوری موجود یعنی چاپ لیزری و چاپ جوهر افشان بهره می برند ( به جز موارد خاص مانند دستگاه های پرفراژ که از چاپ سوزنی و دستگاه های فیش و لیبل زن و برخی فکس های قدیمی که از چاپ حرارتی استفاده می کنند) . پرینتر های جوهر افشان و پرینترهای لیزری رنگی و مشکی با وجود شباهت های بسیار تفاوت هایی هم دارند .

اکثر پرینتر های لیزری ( و به طور کلی آن هایی که از جوهر جامد یا تونر برای چاپ استفاده می کنند ) در چاپ متون دقت به مراتب بالاتری از پرینتر های جوهر افشان دارند . این در حالی است که پرینتر های جوهری در چاپ عکس ها بسیار با کیفیت تر عمل می کنند . پس اگر چاپ متون برای شما از الویت بالاتری برخوردار است یک دستگاه لیزری برای شما بسیار کار آمد تر از نوع جوهری خواهد بود .

پرینتر اپسون

تک کاره بخرم یا  Multifunction ؟

اگر میخواهید با خرید یک دستگاه تمامی نیاز های خود در یک دفتر کار را رفع کنید ، دستگاه های همه کاره یا چند کاره که به نام پرینترهای چند منظوره نیز شناخته می شوند برای شما گزینه ی خوبی است . این دستگاه ها بسته به مدل مس توانند اعمالی همچون اسکن ، فکس ، پرینت و یا کپی را برای شما انجام دهند. برخی از این دستگاه ها امکان چاپ یا اسکن دو طرفه با بهره گیری از قابلیت ADF ( کاغذ کش خودکار ) را نیز دارند که وجود چنین قابلیت بر قیمت پرینتر خواهد افزود .

برخی دیگر از این دستگاه ها امکان چاپ از طریق ایمیل را نیز دارند برای مثال برخی دستگاه های تولید اچ پی از امکانی تحت عنوان HP ePrint دارند که چاپ را به طور مستقیم از متن موجود در ایمیل فراهم می کنند.

آیا پرینت رنگی خواهید گرفت ؟

اگر بخواهید برای خانه خود یک پرینتر تهیه کنید ، امکان دارد برخی اوقات از آن برای چاپ تصاویر رنگی نیز استفاده کنید . این در حالی است که کمتر پیش می آید در یک دفتر به چاپ رنگی احتیاج داشته باشید ، زیرا سر و کار شما بیشتر با اسناد و مدارک است و پرینت های تک رنگ نیز کار شما را راه خواهد انداخت .

البته برخی پرینترهای لیزری رنگی با توجه به دقت و کیفیت بالای چاپ می تواند در دفاتر کار نیز استفاده شود . تصور کنید دفتر کاری دارید که در آن هر از گاهی بروشور یا جزواتی را چاپ می کنید . در این صورت اگر بخواهید اینگونه چاپ ها را در حجم کم به انتشارات بسپارید ، در طولانی مدت هزینه ی بیشتری از خرید یک پرینتر لیزری رنگی بر روی دست شما می گذارد .

در صورت نیاز به چاپ تک رنگ توصیه ما به شما خرید یک پرینتر مونوکروم لیزری رنگی است .

تفاوت پرینتر رنگی و سیاه سفید

اندازه و سایز

حتماً اندازه و سایز پرینتر را مد نظر قرار دهید . خصوصاً اینکه پرینترهای با جسته ی بزرگ معمولاً سینی تغذیه کاغذ بسیار بزرگی نیز دارند و این در صورت استفاده در یک محل کار کوچک می تواند برای شما مشکل ساز شود . این امر فقط در مورد مدل های اداری و دفتری صدق نمی کند . برخی از چاپگر ها با آنکه تحت عنوان مدل های با قابلیت استفاده در منزل روانه ی بازار می شوند ، جسته های بیش از حد بزرگی دارند .

در زمان خرید پرینتر باید دقت کنید که از میان مدل هایی با توانایی برابر و امکانات مشابه ، آن را انتخاب کنید که جسته کوچکتری دارد .

قابلیت و انواع اتصال

انواع قدیمی تر پرینتر های از پورت های سریال جهت اتصال به کامپوتر بهره می بردند . این در حالی است که در انواع نسبتاً جدید اتصال به درگاه USB یک قابلیت نرمال در پرینترها است .

با این وجود ممکن است این نیز برای شما کافی نباشد و لازم داشته باشید که پرینتر شما قابلیت هایی همچون اتصال به شبکه یا اتصال از طریق وایفای را نیز داشته باشد . این یکی دیگیر از ویژگی هایی است که باید حین خرید پرینتر به آن ها توجه کنید .

کیفیت چاپ 

با وجود آن که پرینتر های لیزری قالباً از چاپ های بسیار با کیفیت برخوردار هستند . در میان آن ها نیز مدل هایی وجود دارد که کیفیتی کما بیش بالا یا پایین تر دارند . باید به این نکته نیز دقت کنید که کیفیت چاپ ، چاپگر خریداری شده پاسخگوی نیاز ها و سطح توقع شما باشد .

کیفیت چاپ امری است که در هنگام خرید پرینتر باید به آن توجه ویژه ای داشت

سرعت چاپ 

از پرینتر های جوهر افشان A3 گرفته تا پرینتر های لیزری A4 که سرعتشان زمین تا آسمان تفاوت دارد ، فاصله ی بسیار زیادی وجود دارد . هنگام خرید یک پرینتر این نیز یکی دیگر از ویژگی های تاثیر گذار در انتخاب شما خواهد بود . اینکه سطح توقعتان از سرهت چاپ چقدر است . ممکن است نیاز داسته باشید در هر دقیقه ده ها پرینتر بگیرید و ممکن است به چند پرینتر نیز راضی باشید . در واقع در این مورد باید گفت هرچه پول بدهید آش میخورید . سرعت بیشتر ، یعنی نیاز به تجهیزات چاپ قویتر و به نسبت گرانتر .

به طور متوسط چه تعداد چاپ نیاز دارید ؟

برخی اشخاص و مراکز ممکن است در طول روز به تعداد انگشتان دو دست نیز پرینتر نگیرند. این در حالی است که مراکز خدماتی گاهاً در طول یک روز چند صد و در صول یک ماه چندین هزار پرینتر را انجام می دهند . مشخص است که در حالت اول شما نیاز به یک پرینتر کوچک و جمع و جور با کارتریج تونری کوچک نیاز دارید . این در حالی است که در وضعیت دوم ممکن است به جند چاپگر بسیار بزرگ با قابلیت های زیاد و ظرفیت سینی چاپ بزرگ احتیاج خواهید داشت.

راهنمای خرید پرینتر برای به صرفه بودن

هزینه به ازای چاپ یکی از ویژگی های است که گاهاً توسط منتقدان، بررسی کنندگان یا خود شرکت تولید کننده برای یک دسته به عنوان یک ویژگی معرفی می شود . این خاصیت و ویژگی ، بیان گر آن است که شما با خرید این دستگاه فرضی به ازای چاپ هر برگ و به طور متوسط در طول زمان چه مقدار هزینه می کنید . از این رو می توانید تخمین بزنید که با توجه به نیازهایتان و سودآوری دستگاه مورد نظر به وسیله ی کاری که برای شما انجام میدهد ، از نظر اقتصادی به صرفه بوده یا چیزی بیشتر از ضرر خالص نیست .

فرض کنید یک دستگاه را با قیمت یک میلیون تومان خریداری کنید و کارتریج آن توانایی چاپ 1000 برگ با هر بار شارژ را داشته باشد . اگر شما در صول یکسال 10 هزار برگ پرینتر گرفته و برای شارژ هر بار کارتریج 30 هزار تومان بپردازید ، با احتساب 300 هزار تومان هزینه برای ده بار شارژ چیزی حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان برای ده هزار چاپ پرداخته اید . که به عبارتی می شود ، چیزی حدود 130 تومان به ازای هر برگ . این درحالی است که دستگاه می تواند در صورت استفاده ی صحیح تا سالیان متمادی برای شما کار کند .

نتیجه گیری نهایی از راهنمای خرید پرینتر

با تفکر در مورد تمام توضیحات داده شده می توانید ، با یک حساب سر انگشتی و دو دوتا چهار تا ، به انتخابی صحیح برسید . کافی است بدانید چه کیفیتی چاپ ، چه سرعت و چه امکاناتی برای شما کافی است و چه قدر می خواهید هزینه کنید تا با ترکیب این گزینه ها  بتوانید یک خرید صحیح و مناسب انجام دهید .

در تهیه متنی که تحت عنوان راهنمای خرید پرینتر در بخش بلاگ فروشگاه اینترنتی اداریم خواندید ، از مطالبی در وبسایتهای pcmag و tomsguide  یاری گرفته شده است.