مزایای پرینتر لیزری نسبت به پرینترهای جوهر افشان

پرینترهای لیزری جزو باکیفیت ترین و جدیدترین چاپگرهای بازار هستند. مزایای پرینتر لیزری باعث شده است که  در بسیاری از موارد جای پرینتر جوهر افشان را بگیرد. البته به طور کلی انتخاب بهترین نوع پرینتر به کاربردی که از آن انتظار دارید، بستگی دارد. پرینترهای لیزری پیشرفته تر هستند. اما کاربرانی که زیاد از دستگاه چاپگر خود استفاده نمیکنند، متوجه بسیاری از تفاوت های این دو پرینتر نمیشوند. بنابراین دستگاه های جوهر افشان همچنان میتوانند کاربردی باشند.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • مزایای پرینتر لیزری چیست؟
 • معایب پرینتر لیزری
 • آیا پرینتر جوهر افشان نسبت به پرینتر لیزری مزیتی دارد؟
 • کاربردهای پرینتر لیزری و جوهر افشان

مزایای پرینتر لیزری چیست؟

در این قسمت در مورد مهمترین مزیت های پرینترهای لیزری صحبت میکنیم. این مزیت ها باعث شده اند که کاربران بسیاری از این وسیله استفاده کنند.

 • پرینترهای لیزری به جای جوهر از تونر استفاده میکنند. بنابراین مشکلاتی از قبیل خشک شدن جوهر، پخش شدن آن یا پاک شدن چاپ را ندارند.
 • این پرینترها سرعت بالایی دارند و برای چاپ کاغذ در تیراژ بالا مناسبند.
 • میزان خرابی این چاپگرها کم تر است.
 • چاپ متن با وضوح بالا نیز جزو مزایای پرینتر لیزری محسوب میشود.
 • در بلند مدت هزینه چاپ با پرینترهای لیزری نسبت به نمونه های جوهر افشان کمتر است.
 • طول عمر بالا، از دیگر مزایای پرینتر لیزری محسوب میشود. در صورت خرید این محصول از برندهای معتبر میتوانید اطمینان داشته باشید که بیش از ده سال عمر میکنند.
 • ظرفیت چاپ این چاپگرها نسبت به چاپگرهای جوهر افشان بسیار بیشتر است.

چاپگر لیزری اچ پی

معایب پرینتر لیزری

مزایای پرینتر لیزری بسیار زیاد است، اما در صورتی که قصد خرید این وسیله را دارید، باید از معایب آن نیز مطلع باشید. بنابراین در قسمت پایین اشاره ای به نقطه ضعف های این پرینتر کرده ایم.

 • پرینترهای لیزری در چاپ عکس و طرح های گرافیکی کیفیت خوبی ارائه نمیدهند.
 • قیمت دستگاه نسبت به پرینتر جوهر افشان بیشتر است. البته فراموش نکنید که هزینه کمتر در دراز مدت از مزایای پرینتر لیزری محسوب میشود.
 • این دستگاه ها سنگین و بزرگ هستند.
 • با استفاده از پرینترهای لیزری نمیتوان روی هر کاغذی چاپ کرد. برخی از کاغذها مقاومت کافی در برابر حرارت چاپگر لیزری ندارند.

آیا پرینتر جوهر افشان نسبت به پرینتر لیزری مزیتی دارد؟

بسیاری از افراد تصور میکنند که خرید پرینتر جوهر افشان مقرون به صرفه تر است. چرا که قیمت آن نسبت به پرینتر لیزری کم تر است. اما اگر هزینه های دراز مدت را محاسبه کنید، متوجه میشوید که باید پول بیشتری برای جوهر پرینترهای جوهر افشان پرداخت کنید.

کیفیت خوب چاپ در کاغذهای اداری و سیاه و سفید یکی از مزایای پرینتر لیزری است. اما میتوان گفت پرینترهای جوهر افشان در چاپ تصاویر رنگی بهتر عمل میکنند. البته پرینترهای لیزری رنگی نیز کیفیت قابل قبولی دارند.

از دیگر مزیت های پرینتر جوهر افشان نسبت به نمونه های لیزری، اندازه کوچک آن هاست. آن ها فضای زیادی اشغال نمیکنند.

کاربردهای پرینتر لیزری و جوهر افشان

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، انتخاب بهترین پرینتر به کاربرد مورد نظر شما بستگی دارد. با وجود اینکه مزایای پرینتر لیزری نسبت به نمونه های جوهر افشان بیشتر است، اما برای برخی از کاربران مناسب نیستند. به همین دلیل در ادامه به برخی از کاربردهای مهم پرینترهای لیزری و جوهر افشان اشاره کرده ایم.

پرینتر جوهری

چاپ عکس

به عنوان مثال اگر قصد چاپ عکس را دارید، پرینتر لیزری پاسخگوی نیاز شما نیست. برای چاپ عکس باید پرینترهای جوهر افشانی را انتخاب کنید که برای این کار طراحی شده اند. این پرینترها نقاط مختلف عکس را به خوبی چاپ میکنند و کیفیت لازم را دارند. البته با استفاده از آن ها، چاپ عکس به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

پرینت کاغذهای اداری و…

اگر برای کارهای اداری یا چاپ کاغذهای دارای نوشته از چاپگر استفاده میکنید، میتوانید اطمینان داشته باشید که از تمام مزایای پرینتر لیزری بهره مند خواهید شد. در این نوع چاپ تمام کلمات به خوبی قابل خواندن خواهند بود. همچنین امکان چاپ تعداد بسیاری کاغذ با سرعت بالا وجود دارد.

چاپ دائمی

اگر قصد دارید از کاغذها و اسناد چاپ شده، در مدت طولانی استفاده کنید، چاپگر لیزری را انتخاب کنید. عدم نیاز به جوهر از مزایای پرینتر لیزری است که نتایج بسیاری را به دنبال دارد. لکه های جوهر چاپگرهای جوهر افشان پاک نمیشوند. این موضوع باعث از بین رفتن لباس کاربران بسیاری شده است. پرینتر لیزری این مشکل را ندارد. از طرف دیگر ممکن است جوهر بعد از مدتی از روی کاغذ پاک شود. اما چاپ با استفاده از تونر ثابت است.

جمع بندی

در این مقاله در مورد مزایای پرینتر لیزری صحبت کردیم. همچنین سعی کردیم آن را به صورت کاربردی با پرینترهای جوهر افشان مقایسه کنیم. با این کار شما میتوانید راحت تر تفاوت های آن ها را درک و پرینتر مناسب را انتخاب کنید. در پایان اگر سوال یا نظری در مورد چاپگرهای لیزری یا جوهر افشان دارید، میتوانید از طریق راه های تماس موجود در سایت یا قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.