پودر دولوپر دستگاه کپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پودر دولوپر که ترجمه  شده اصطلاح developer powder است، یکی از مواد مصرفی دستگاه کپی است. این عضو نقش مهمی در دستگاه ایفا میکند. اما بسیاری از افرادی که از دستگاه های کپی استفاده میکنند، اطلاعات دقیقی از کاربرد آن در سیستم ندارند. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد دولوپر ارائه دهیم.

آنچه در این مقاله مطالعه میکنید.

·        پودر دولوپر چیست؟

·        کاربردهای پودر دولوپر در دستگاه کپی چیست؟

·        نکاتی در مورد نگهداری از پودر دولوپر

·        تعویض دولوپر

·        قیمت دولوپر

پودر دولوپر چیست؟

واحد دولوپر از دو بخش تونر و پودر تشکیل شده است. همه ما با تونر آشنا هستیم. اما کمتر نام دولوپر را شنیده ایم. این پودر وظیفه دارد تونر را به سطح درام منتقل کند. دولوپر با نام پودر سنگین نیز شناخته میشود. همچنین در شیمی و عکاسی آن را به نام ماده ظهور عکس میشناسند. این پودر علاوه بر دستگاه کپی برای چاپ عکس نیز کاربرد دارد. پودر سنگین در واقع نقش حامل تونر را ایفا میکند. در قسمت بعدی با روش کار پودر سنگین و درام آشنا خواهید شد.

پودر دولوپر

کاربردهای پودر دولوپر دستگاه کپی چیست؟

همانطور که می داید، دستگاه کپی نیز به مانند پرینترها از تونر برای چاپ متون و تصاویر استفاده می کند. مخزن دولوپر بالای تانک تونر قرار دارد. هنگام آغاز فرایند کپی، پودر سنگین با تونر ترکیب میشود. دولوپر خاصیت مغناطیسی دارد. صفحه درام نیز از همین ویژگی  برخوردار است. با ایجاد بار مغناطیسی مخالف در این دو قسمت، آن ها یکدیگر را جذب میکنند. تونر نیز به همراه دولوپر به درام میچسبد. بعد از آن دستگاه بار موجود در دولوپر و درام را خنثی میکند. بنابراین آن ها از یکدیگر جدا میشوند. اما تونر روی درام چاپ شده است و باقی میماند و دولوپر به مخزن باز میگردد.

نکاتی در مورد نگهداری از پودر دولوپر

همانطور که در کاربرد دولوپر خواندید، خاصیت مغناطیسی پودر دولوپر است که تونر را به درام میرساند. بنابراین در صورتی که این پودر با ناخالصی ترکیب شود، اثر خود را از دست میدهد. از دست دادن اثر دولوپر به معنی چاپ بی کیفیت است. البته کیفیت پودر خود به خود با گذشت زمان و استفاده از آن، کاهش پیدا میکند. به همین دلیل بعد از مدتی نیاز به تعویض خواهد داشت.

برای پیشگیری از ترکیب دولوپر با ناخالصی باید مراقب باشید که درب مخزن آن باز نشود یا در تانک آسیب دیدگی وجود نداشته باشد. این پودر حتی زمانی که در بسته بندی اولیه قرار دارد، باید از حرارت و رطوبت دور باشد. به یاد داشته باشید که استفاده از پودر نامرغوب یا ناخالص به اجزای مختلف دستگاه کپی آسیب میرساند. قرار گرفتن پودر دولوپر و تونر در معرض حرارت یا رطوبت کیفیت چاپ را کاهش میدهد. این موضوعی است که بسیاری از کاربران به آن توجه نمیکنند. به همین دلیل علت اصلی کاهش کیفیت چاپ را متوجه نخواهند شد.

دو بسته پودر دولوپر کپی

تعویض دولوپر

پودر دولوپر در فرایند چاپ عکس و کپی به کار میرود. برخی از افراد تصور میکنند که این پودر نیز مانند تونر مصرف میشود و بعد از خالی شدن مخزن باید شارژ شود. اما این پودر هنگام چاپ به صورت فیزیکی مصرف نمیشود. در واقع تعویض پودر سنگین بخاطر کاهش کیفیت آن است و نه تمام شدن پودر موجود در مخزن!

چه زمانی دولوپر باید تعویض شود؟

برخی از دستگاه ها زمان تعویض را به کاربر اطلاع میدهند. در واقع آن ها با استفاده از چیپ هایی که دارند، تعداد برگه هایی که با پودر دولوپر موجود چاپ شده است را محاسبه میکنند. بعد از اینکه عدد موجود به حد نساب رسید؛ چیپ به سیستم ارور ارسال میکند. چنین سیستمی برای تونر نیز وجود دارد.

برخی از دستگاه ها چنین امکانی را ندارند. بنابراین زمانی که کیفیت چاپ افت کند، کاربر باید متوجه شود که سیستم نیاز به تعویض پودر سنگین دارد.

قیمت دولوپر

هزینه پودر دولوپر نسبت به تونر بیشتر است. اما از نظر زمانی پودر سنگین دیرتر از تونر تعویض میشود. این پودر در بسته های کمپلت و عایق یک کیلویی ارائه میشود. تأثیر کیفیت دولوپر هم در چاپ و هم در سلامت قطعات دستگاه کپی بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه میشود که همیشه از بهترین و باکیفیت ترین محصولات موجود در بازار استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعاتی در مورد پودر دولوپر و کاربرد آن ارائه دادیم. همچنین در مورد اهمیت خالص بودن این پودر و تأثیر آن در کیفیت چاپ صحبت کردیم. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید یا به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، میتوانید با ما در ارتباط باشید. راه های تماس با مجموعه در سایت وجود دارند. از طریق آن ها با همکاران ما در این حوزه تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.