متداول‌ترین مشکلات پرینتر و روش رفع این خرابی‌ها

در گذشته همه‌ی افراد به پرینتر نیاز نداشتند. اما از آن‌جایی که امروزه بخش اعظمی از دیتاهای ما روی سیستم‌ها و حافظه‌های ابری ذخیره شده است،‌ ممکن است هر لحظه نیاز به پرینت کردن آن‌ها داشته باشیم. بهره‌مندی از چاپگرها در منزل مزایای زیادی دارد. اما مواجه شدن با مشکلات پرینتر نیز اجتناب ناپذیر است. به هرحال پرینترها هم مانند همه‌ی دستگاه‌های مدرن دچار اختلال می‌شوند. در این مقاله در مورد متداول‌ترین مشکلات پرینترها و کاربردی‌ترین روش‌های تعمیر و رفع آن‌ها می‌پردازیم.

انتخاب دستگاه مناسب اولین راه برای پیشگیری از مشکلات پرینتر است.

اولین نکته برای پیشگیری از خرابی‌های متعدد پرینتر استفاده از دستگاه‌های مرغوبی است که امتحان خود را پس داده‌اند. در بازار، پرینترهای متنوعی وجود دارد. برای خرید یک پرینتر باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا مشکلات پرینتر به حداقل برسد. به عنوان مثال باید در نظر بگیرید که بیشترین کار مورد نیاز شما در چه زمینه‌ای است؛ این موضوع تعیین می‌کند که به چه نوع پرینتری نیاز دارید. به عنوان مثال برای چاپ عکس  با کیفیت بالا بهتر است از یک پرینتر جوهر افشان استفاده شود. این چاپگر از نظر سرعت نسبت به دیگر چاپگرها کندتر عمل می‌کند؛ اما کیفیت چاپ آن مطلوب است. به عنوان مثالی دیگر اگر بخواهید در حجم بالا پرینت بگیرید، بهتر است که از چاپگرهای LED و لیزری استفاده کنید. در این نوع پرینترها از تونر استفاده می‌شود و سرعت مطلوبی دارد.

بعد از انتخاب دستگاه مناسب، شناسایی مشکلات و روش حل آن‌ها اطلاعاتی است که باید داشته باشید. ما در مورد چند نمونه از مشکلات پرینتر صحبت کرده‌ایم.

مشکلات کیفیت چاپ پرینتر

گیر کردن کاغذ در چاپگر

گیر کردن کاغذ یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که برای پرینترهای مختلف به وجود می‌آید. این مشکل معمولا به دلیل جمع‌ شدن یکی از کاغذها حین چاپ ایجاد می‌شود. اگر دستگاه در حال چاپ یک مجموعه باشد، گیر کردن یک کاغذ به طور کلی روند کار را مختل می‌کند. دلیل گیر کردن و مچاله شدن کاغذ در چاپگر می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در زیر به برخی از دلایل بروز این مسئله پرداخته‌ایم.

  • کاغذ از ابتدا اشتباه داخل پرینتر گذاشته شده است.
  • در پرینتر کاغذ دسته‌ دوم، کثیف یا مرطوب قرار گرفته است.
  • غلطک‌های کاغذی آسیب دید‌ه‌اند.
  • یک شی مانند سوزن منگنه در مسیر کاغذ است.
  • محفظه‌ی کاغذ با دو نوع کاغذ متفاوت پر شده است.
  • کاغذ در حین روند چاپ در محفظه قرار گرفته است.

با رعایت نکات بالا می‌تواند تا حد امکان از بروز این مورد از مشکلات پرینتر پیشگیری کنید.

در برخی موارد خارج کردن کاغذ گیر کرده کار سختی نیست. افراد می‌توانند با باز کردن محفظه، کاغذ را از میان غلطک‌های دستگاه بیرون بکشند. اما در این مواقع باید توجه داشته باشند که این کار را به آرامی انجام دهند. چون ممکن است حین کشیدن کاغذ پاره شود و بخشی از آن در دستگاه باقی بماند. در این صورت مشکلات پرینتر جدی‌تر خواهد شد.

اگر تکه کاغذی که در پرینتر گیر کرده است، کوچک است به ابزارهای ظریف‌تری برای خارج کردن آن نیاز دارید. موچین‌های بلند ابزار مناسبی برای این کار هستند. البته باید توجه داشته باشید که به جای کاغذ قطعه‌ی دیگری را نگیرید. در بدترین حالت بیرون کشیدن کاغذ با استفاده از موچین هم ممکن نیست. در این مواقع باید از متخصصین حوزه‌ی تعمیرات چاپگر کمک بگیرید تا با روش‌های دیگر کاغذ گیر کرده را خارج کنند.

تعمیر پرینتر توسط تعمیرکار

اعلان کامپیوتر برای تونر کم‌رنگ

 

یکی از مشکلات پرینترها که ممکن است در موقع چاپ با آن روبرو شوید، هشدار تونر کم‌رنگ در کامپیوتر است. حتی ممکن است تونر را تازه عوض کرده باشید. اما این ارور وجود دارد. باید بدانید که پیام‌های پرینترها همیشه درست و قابل اعتماد نیستند.

این خطا دلایل منطقی و غیر منطقی بسیاری دارد! به عنوان مثال استفاده از تونرهایی با برند جدید ممکن است باعث ایجاد این مشکل شود. در این مواقع معمولا مشکل با ریست کردن حل می‌شود. اما در برخی موارد هم ممکن است این ارور ناشی از آسیب دیدن کارتریج باشد. در این صورت مشکلات پرینتر تنها توسط متخصصین قابل حل است.

عملکرد کند چاپگر

یکی از مشکلات پرینترها این است که بسیار کند کار می‌کند. البته پیش از اینکه به سرعت کم چاپگر به دید یک مشکل نگاه کنید، مطمئن شوید که این یک موضوع طبیعی نیست! برخی از به طور کلی کند عمل می‌کنند و این مشکل محسوب نمی‌شود. اما اگر سرعت دستگاه همیشه خوب بوده است و به صورت ناگهانی کند شده است، می‌تواند یکی از مشکلات پرینتر باشد. عملکرد کند چاپگر ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.  پیش از هر چیز بهتر است تنظیمات چاپگر را دوباره بررسی کنید. به یاد داشته باشید که سرعت بالا، کیفیت چاپ را کاهش می‌دهد و در صورتی که نیاز به کیفیت بالا دارید، باید سرعت دستگاه کم‌تر شود.

اگر تنظیمات پرینتر دستکاری نشده است و تصور می‌کنید بدون دلیل سرعت آن کم شده است، با متخصصین تعمیر پرینتر تماس بگیرید. چرا که در این صورت مشکل فنی و سخت‌افزاری وجود دارد که باید توسط متخصصین حل شود.

چاپ صفحات رگه‌ای و غیر واضح در موقع پرینت

از دیگر مشکلات پرینترها که بعد از چاپ مشخص می‌شود این است که یا نوشته‌ها کم‌رنگ است و یا صفحه حالت رگه‌ای پیدا می‌کند. این مشکل علاوه بر پرینتر ممکن است نشان از مشکل یا تمام شدن شارژ کارتریج نیز باشد. همچنین استفاده از کاغذهای نامرغوب نیز ممکن است منجر به چاپ بی‌کیفیت شود.

اگر اطمینان دارید که از کاغذ مناسب استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که تونر هم سالم است. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا تورها را درآورید و آن را به آرامی از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید. حتما توجه داشته باشید که رول تونر را با دست خود لمس نکنید زیرا اثر انگشت شما روی تونر باقی می‌ماند. یکی دیگر از دلایل این مورد از مشکلات پرینترها این است که کاربر زیاد از دستگاه استفاده نمی‌کند. این موضوع باعث ته‌نشین شدن تونر می‌شود. در این صورت با تعویض تونر می‌توانید مشکل را حل کنید.

رفع مشکل پرینتر

دیگر مشکلات پرینترها

موارد بالا رایج‌ترین مشکلات پرینترها بودند. اما دو مشکل زیر نیز ممکن است هنگام چاپ به وجود بیاید.

  • بعد از چاپ یک صفحه‌ی کاغذ خالی نیز پرینت گرفته می‌شود. این به دلیل تنظیمات چاپ است. برای حل آن تنها کافی است از طریق سیستم به بخش تنظیمات چاپگر بروید. در این قسمت بخش صفحات جداساز را غیر فعال کنید. بعد از آن صفحات مورد نیاز شما به صورت پشت سر هم پرینت گرفته می‌شود.
  • زمانی که بیش از یک پرینتر به یک سیستم وصل است، ممکن است اشتباهاتی در چاپ دستگاه‌ها به وجود بیاید. به عنوان مثال ممکن است فایلی که می‌خواهید با دستگاه اول چاپ شود توسط دستگاه دوم پرینت شود. برای حل این مشکل باید به خاطر داشته باشید که پیش از صدور دستور چاپ، پرینتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در پایان اگر مشکلات پرینتر شما جزو موارد بالا نیست، بدین معناست که ایراد جدی‌تر است. بنابراین برای حل آن باید از متخصصین کمک بگیرید. اگر می خواهید رفع این مشکلات را به ما بسپارید، کافی است سری به صفحه تعمیر پرینتر بزنید.