کاهش مصرف کارتریج : 7 مورد از روش های کاهش مصرف کارتریج پرینتر

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که مدتی بعد از کار کردن با پرینتر خود، برگه ها کم رنگ تر پرینت گرفته می شود. در این مواقع پرینتر  به شارژ مجدد کارتریج نیاز دارد. شارژ کردن کارتریج پرینتر هزینه بر است. استفاده از روش های کاهش مصرف کارتریج به شما کمک می‌ کند که برگه‌ های بیشتری را با یک بار شارژ چاپ کنید. این موضوع در کاهش هزینه‌ ها، به خصوص برای افرادی که استفاده زیادی از پرینتر می‌ کنند، اهمیت دارد. در این مقاله نکاتی کاربردی در مورد کاهش مصرف کارتریج بیان شده است.

پیش از هر چیز لازم است با خصوصیات کارتریج پرینتر خود آشنا باشید. در این صورت میدانید که کارتریج مورد نظر تا چه اندازه برای چاپ کاغذ ظرفیت دارد. بعد از آن با استفاده از هفت راهکاری که در ادامه بیان کرده ایم، میتوانید مصرف آن را کاهش دهید.

۱) کیفیت بالا اولین راه کاهش مصرف کارتریج است

یکی از کارهای مهمی که می توانید جهت کاهش مصرف کارتریج پرینتر خود انجام دهید، این است که از محصولاتی با کیفیت بالا استفاده کنید. یکی از بهترین کارتریج ها hp نوع است. شاید این محصولات قیمت بیشتری داشته باشند، اما با استفاده از آن‌ ها میتوانید برگه های بیشتری را چاپ کنید. حتی ممکن است این کارتریج ها ۲ تا ۳ برابر نمونه های معمولی برای شما کار کنند.

۲) چاپ با کیفیت معمولی

یکی دیگر از روش هایی که به شما در کاهش مصرف کارتریج کمک میکند، چاپ کاغذ با کیفیت معمولی است. برای این کار در تنظیمات پرینتر، نوع کیفیت از با کیفیت به معمولی تغییر دهید. به یاد داشته باشید که هرچه قدر کیفیت چاپ در برگه های شما بالا برود میزان مصرف کارتریج چاپگر شما نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین توصیه میکنیم تا زمانی که نیاز به چاپ باکیفیت ندارید، تنظیمات را در حالت معمولی قرار دهید.در مقابل هر زمانی که نیازمند چاپ برگه با کیفیت بسیار بالا بودید، میتوانید آن را به حالت با کیفیت (High Quality و Fine) درآورید.

رزولوشن نیز در میزان مصرف تونر اهمیت دارد. بهتر است رزولوشن را روی ppi300 قرار دهید. در این صورت هم سرعت پرینتر بالاتر خواهد رفت و هم مصرف کارتریج کاهش پیدا میکند.

۳) کارتریج را تکان دهید

زمانی که شارژ کارتریج رو به اتمام است، هنگام پرینت گرفتن با چاپگر خود پیغامی مبنی بر اینکه تونر چاپگر شما در حال تمام شدن است، دریافت میکنید. زمانی که این پیغام به شما داده می شود شما می توانید همچنان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ برگه دیگر را نیز چاپ کنید. در این هنگام با کمی تکان دادن کارتریج میتوان به صورت کامل از آن استفاده کرد.

کاهش مصرف کارتریج با استفاده از فونت مناسب ممکن است

۴) از فونت مناسب استفاده کنید

در هنگام تایپ بهتر است که از فونت هایی استفاده کنید که به جوهر کمتری برای پرینت نیاز داشته باشد. هنگام پرینت برخی از فونت ها جوهر بیشتری مصرف میشود. علاوه بر نوع فونت، اندازه آن و بولد بودن و نبودن فونت نیز در مصرف کارتریج چاپگر تأثیر بسزایی دارد. بهتر است از فونت های باریک با اندازه متعادل استفاده کنید. همچنین تنها عنوان ها و قسمت های مهم را بولد کنید.

۵) پیوسته کار کنید

پرینت کاغذها بدون مکث و پشت سر هم نیز در مصرف کارتریج موثر است. این نکته ای است که بسیاری از افراد به آن توجهی نمی‌ کنند. به یاد داشته باشید که پرینترهای لیزری معمولا بعد از صدور فرمان چاپ، تونر را به جریان می اندازند. بنابراین زمانی که چاپ متوقف شود، تونر زیادی از دست می رود. بهترین راه برای پیشگیری از هدررفت جوهر این است که به اندازه ی ظرفیت چاپگر پرینت انجام دهید. البته این موضوع در مورد افرادی است که به چاپ در تیراژ بالا نیاز دارند.

۶) از پرینترهای کم‌ مصرف استفاده کنید

تعویض دستگاه پرینتر از دیگر راه‌ هایی است که برای کاهش مصرف کارتریج پیش روی شما قرار دارد. در بازار چاپگرهایی وجود دارد که مصرف کارتریج آنها پایین است. در این دستگاه ها میتوانید با استفاده از سیستم وایرلس و اینترنت میزان جوهر چاپگر را بررسی کنید. حتی برخی از مدل های موجود در بازار به شما کمک می کنند که بدون عوض کردن کارتریج بتوانید پرینت های خود را انجام دهید. شاید قیمت این پرینترها نسبت به نمونه های معمولی بیشتر باشد. اما در دراز مدت هزینه ای که برای آن‌ ها انجام میدهید، به نفع شما خواهد بود.

برای مثال برخی از پرینترها به طور کلی از کارتریج های به صرفه تری استفاده می نمایند، که این روش گرچه به طور مستقیم ارتباطی با کاهش مصرف کارتریج ندارد، اما به صورت غیر مستقیم با این امر در ارتباط بوده و هزینه چاپ را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. برای مثال تمامی پرینترهای سازگار با کارتریج 05A hp از این ویژگی برخوردار هستند، زیرا این مدل یک کارتریج کم مصرف و مقرون به صرفه است.

کاهش مصرف کارتریج لیزری رنگی

۷) از کارتریج های جدا استفاده کنید

ممکن است کارهای شما به گونه ای باشد که که هم به پرینت رنگی نیاز داشته باشید و هم پرینت سیاه و سفید. برای صرفه جویی در مصرف کارتریج  بهتر است کارتریج های جداگانه ای داشته باشید. یعنی زمانی که می خواهید پرینت سیاه و سفید بگیرید، کارتریج مخصوص به پرینت سیاه و سفید استفاده کنید. همچنین هنگام چاپ رنگی نیز از کارتریج مخصوص به آن استفاده کنید. نکته قابل ذکر این است که همه پرینترها این قابلیت را ندارند بنابراین بهتر است چاپگری را بخرید که دارای کارتریج جداگانه باشد. همچنین میتوانید از دو دستگاه جدا برای کارهای خود استفاده کنید. در این صورت باید هنگام صدور فرمان پرینت به انتخاب دستگاه نیز دقت کنید.

جمع‌ بندی

علاوه بر رعایت نکات بالا، اگر مشکلی مانند گیر کردن کاغذ و یا خرابی های مشابه در پرینتر وجود دارد، حتما آن را حل کنید.در غیر این صورت همین خرابی ها باعث مصرف تونر پرینتر شما می شود. همچنین سعی کنید همیشه از دستگاه های به روز استفاده کنید. رعایت این نکات ساده میتواند به شما در کاهش مصرف کارتریج و در نتیجه کاهش هزینه های مربوطه کمک کند.