علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

پرینترها هم مثل تمام دستگاه ها پس از مدتی با گذر زمان و استفاده زیاد دچار مشکلاتی می شوند. چاپ خطوط سیاه افقی هنگام پرینت، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که اکثر مردم آن را تجربه کرده اند. این خطوط چشم را اذیت می کند و ظاهر چاپ را به طور کامل از بین می برد.

فهرست مطالب مقاله:

·        علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

·        کثیفی شیشه دستگاه پرینتر

·        استفاده از کاغذ نامناسب برای پرینت

·        انسداد هد پرینتر

·        مشکلات مربوط به کارتریج پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

این مشکل علت های مختلفی دارد. بعضی از مواقع مشکلات سخت افزاری باعث ایجاد خطوط افقی سیاه روی برگه می شوند. در این مقاله قصد داریم علت های چاپ خطوط سیاه افقی را بیان کنیم و روش هایی برای حل آنها ارائه دهیم. البته در برخی موارد نیز پرینتر مشکلی ندارد و تنها علت ایجاد این خطوط استفاده بیش از ظرفیت مجاز دستگاه در روز است. در هر صورت پیش از هر چیز لازم است علت های این مشکل را شناسایی کنید و سپس برای رفع آن اقدام کنید.

کثیفی شیشه دستگاه پرینتر

چاپ خطوط سیاه افقی زمان پرینت

یکی از دلایل چاپ خطوط افقی هنگام چاپ کثیف بودن شیشه پرینتر است. این موضوع به تنهایی می تواند علت چاپ خطوط سیاه افقی یا لکه های دیگر روی دستگاه پرینتر باشد.

برای رفع این مشکل با یک پارچه نم دار فاقد پرز شیشه پرینتر را تمیز کنید. هرگز برای این کار از الکل، مواد شوینده، آمونیاک و… استفاده نکنید.

استفاده از کاغذ نامناسب برای پرینت

جنس بعضی از کاغذها با دستگاه پرینتر سازگار نیست . به همین دلیل ممکن است جوهر به خوبی روی آنها چاپ نشود. حتی استفاده همزمان از چند نوع کاغذ نیز می تواند یکی از علت های چاپ خطوط سیاه افقی باشد. علاوه بر انتخاب کاغذ درست، باید نکات دیگری نیز مورد توجه قرار گیرند.

  • در سینی پرینتر چند نوع کاغذ یا کاغذهایی با اندازه های مختلف قرار ندهید.
  • سینی کاغذ را هر چند وقت یکبار باید تمیز کنید تا خرده های ریز کاغذ پاک شوند و در پرینتر گیر نکنند.
  • اگر نمی دانید پرینتر شما از کدام کاغذها پشتیبانی می کند، از افراد متخصص سوال کنید یا دفترچه راهنمای آن را بخوانید.

انسداد هد پرینتر و چاپ خطوط سیاه افقی در زمان پرینت

این مشکل اغلب در پرینترهای جوهر افشان مشاهده می شود. زیرا هد پرینتر فقط در پرینترهای جوهر افشان وجود دارد. برای برطرف کردن انسداد هد پرینتر باید آن را تمیز کنید. محلول  های تمیز کننده هد پرینتر در بازار وجود دارند. اما در صورتی که تاکنون این کار را انجام نداده اید، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. تشخیص اینکه انسداد هد پرینترها باعث چاپ خطوط سیاه افقی می شود یا خیر نیز باید توسط کارشناسان بررسی شود.

مشکلات مربوط به کارتریج پرینتر

کارتریج یکی از مهم ترین قسمت هاست که نقش مهمی در فرایند چاپ ایجاد می کند. برخی از مشکلات کارتریج ممکن است منجر به چاپ خطوط سیاه افقی در صفحه شوند. در ادامه به این ایرادها اشاره کرده ایم. این مشکلات معمولا باید توسط تعمیرکاران حرفه ای پرینتر و در زمان شارژ کارتریج برطرف شوند.

خرابی کارتریج پرینتر و چاپ خطوط سیاه افقی در زمان پرینت

خرابی کارتریج پرینتر

اصلی ترین و مهم ترین دلیل چاپ خطوط سیاه افقی در کاغذ، خراب شدن کارتریج دستگاه است. داخل کارتریج یک تیغه نازک فلزی به نام دکتر بلید وجود دارد. این تیغه ضخامت و اندازه پودر یا تونر را در درام کارتریج تنظیم می کند. همچنین دکتر بلید تونر شارژ را باردار می کند. وجود بار الکتریکی در تونر باعث باقی ماندن آن روی درام می شود.

نتیجه هرگونه آسیب به دکتر بلید، چاپ خطوط سیاه افقی خواهد بود. با تعویض این قطعه، مشکل از بین می رود. البته باید توجه داشته باشید که که قطعه جدید اورجینال و مناسب برای پرینتر شما باشد. با جایگزین کردن یک دکتر بلید تقلبی و بی کیفیت نه تنها مشکل حل نخواهد شد بلکه ممکن است مشکلات جدیدی در سایر بخش های پرینتر ایجاد شود.

خرابی درام کارتریج

درام یک قطعه کوچک استوانه ای شکل آبی رنگ در پرینترهای لیزری است که بین پرینتر و کارتریج ارتباط برقرار می کند. تونر پودر فشرده مخصوص چاپ در پرینترهای لیزری است. اگر خطوط افقی سیاهی که روی کاغذ چاپ شده اند، دارای فواصل منظمی باشند و از بالا تا پایین صفحه به ۵ خط چاپ شده باشد، با اطمینان کامل می توان گفت که مشکل اصلی در قسمت درام کارتریج است. درام های کارتریج قابلیت تعمیر ندارند و در صورت خراب شدن حتما باید با یک درام جدید تعویض شوند.

استفاده از کاغذهای استاندارد و عدم استفاده از کاغذهای منگنه دار در پرینتر باعث طول عمر بیشتر درام می شود.

خراب شدن مگنت کارتریج پرینتر

اگر چاپ خطوط سیاه افقی روی کاغذ  بین ۶ تا ۹ بار و از بالا تا پایین صفحه کاغذ با فاصله منظم تکرار شده باشند، علت آن خرابی مگنت است.

غلطک مگنت نقش مهمی در پرینتر ایفا می کند. این قطعه نیز مانند درام فقط در پرینترهای لیزری کاربرد دارد. مگنت ها خاصیت آهنربایی دارند و دارای دو قطب مثبت و منفی هستند.  کارتریج دارای مخزن ضایعات تونر و مخزن اصلی است . مگنت روی مخزن اصلی قرار گرفته است. مگنت با چرخش خود تونر موجود در مخزن اصلی را بیرون می آورد و به سمت درام کارتریج هدایت می کند. در صورتی که مگنت پرینتر مشکلات زیر را داشته باشد، باید تعویض شود.

  • کثیفی رویه مگنت
  • کاهش خاصیت مغناطیسی
  • خراب شدن بوش های مگنت

 خرابی فوم رول کارتریج پرینتر

فوم رول نیز مانند دکتر بلید و مگنت و درام قطعه ای است که فقط در پرینترهای لیزری به کار می رود. جنس آن از نمد و لاستیک است. به ندرت پیش می آید که فوم رول خراب شود. اما خرابی این قطعه بر کیفیت چاپ تاثیر منفی می گذارد. یکی از علت های چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر نیز همین است.

فوم رول ضایعاتی که روی درام باقی مانده را تمیز می کند. با هر چرخش فوم رول روی کاغذ پرینت چاپ می شود . اگر فوم رول خراب تعویض نشود کاغذ پس از چاپ به طور کلی سیاه خواهد شد. یکی دیگر از نشانه های خراب شدن فوم رول تکرار یک کلمه و کمرنگ شدن چاپ آن است. حل این مشکل و تعویض فوم رول نیز باید توسط تعمیرکاران پرینتر انجام شود.

چاپ خطوط سیاه افقی توسط پرینتر

جمع بندی

در این مقاله به مهم ترین علت های چاپ خطوط سیاه افقی اشاره کردیم. شما می توانید برخی از این مشکلات را به تنهایی حل کنید. اما برخی از آنها به تعمیرات تخصصی نیاز دارند. در صورت نیاز به تعمیر پرینتر لازم است از افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که روش تعمیر نقش مهمی در سلامت دستگاه ایفا می کند و ما در اداریم از وجود بهترین متخصصان این امر بهره می بریم.